Strona Główna Uległość czyni je pięknymi..centralny zamek Lanos schemat gdzie jestCentralny zamek Terrano schematCentralny zamek schemat BX10VW pasat schematy elektryczneVW LT schematy elektryczneVW schemat budowy silnikaVW Polo 97 schematyVW Passat B3 darmowe schematyVW Golf III schematVW Passat schemat elektryczny eva sonnet

crack do colin mc rally 2
webhbs antygen
pub pizzeria
 

Uległość czyni je pięknymi..

Temat: Masowo przepalające się żarówki
Dzieje się tak w instalacjach trójfazowych, gdzie występuje schemat TN-C-S. Czyli przewód ulega upaleniu przed rozdzieleniem na PE i N. Przejęty zostaje wtedy potencjał drugiej fazy przez uszkodzony przewód co powoduje wystąpienia międzyfazowego napięcia 400V. Aby łatwiej zrozumieć ten stan rzeczy narysuj sobie trzy obwody jednofazowe zasilane z różnych faz, a następnie przerwać w jednym z nich przewód PEN.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1511726.htmlTemat: WLZ w TNS a odbiór w TNC
Mam jego książkę i mam skany. SEP bardzo kocha profesora, niezależnie wartości merytorycznej.
Prawda jest taka - modernizacja WLZ nie mieści się w naszych przepisach prawnych.
Na dzień dzisiejszy przepisy dopuszczają tylko TN-S po modernizacji.
Jednocześnie akceptują TN-C w starych istniejących instalacjach.
czyli w budynku będzie jeszcze przez 100lat TN-C w lokalach bo nie na kto
zapłacić za przekuwanie lokali.
W budynku, musi istnieć:
- jednocześnie TN-C i TN-S, inaczej trzeba ludzi wyrzucić na ulice lub
odłączyć im prąd.
Przepisy takiej opcji w ogóle nie przewidują.
I tak jak kolega Akrzy 74 napisał brak przepisów.
Doktor, profesor jak i Pan B, piszą w swoich opracowaniach to co niby piszą normy, a zgodne z normami to nie jest - nawet sprzeczne. W ten sposób manipulują tekstem z norm. Nawet zamieszczająinne schematy.
Powinni napisać, że oni tak uważają. Młody elektryk odbiera ich tekst jako prawdziwy i nie sprawdza w normie. A norma pisze co innego.Nie zaleca , ani nie nakazuje. Wręcz traktuje to jako zło konieczne.
Bronek
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1391032.html


Temat: Projekt instalacji w mieszkaniu


Cytat:

A ja mam, choćby dlatego, że autor dzieli N na N i PE.

Ponieważ przerabiam instalacje TN-C na TN-C-S. Miejsce podziału będzie uziemione i połączone z połączeniami wyrównawczymi (czego nie ma na schemacie)


Chodziło o to, że nie "N" a "PEN" sie rozdziela na "N" i "PE"
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1622905.html


Temat: Czy poprawny schemat połączeń - sieć TN C-S
Witam

W całym domu jest instalacja 2- przewodowa. Chciałbym zastosować wyłącznik różnicowoprądowy do gniazd w łazience i kuchni. Reszte domu ma być rozbita na 4 obwody(prawa strona domu , lewa, środek i strych) na dzień dzisiejszy nie ma możliwości ciągnięcia przewodu PE po reszcie budynku.
Skrzynka wew budynku ma być zrobiona w układzie TN-C-S ( obenie jest TN-C i bezpieczniki topikowe, ma przyjść elektryk z ZE i przerobić na TN-C-S i wyłączniki nadprądowe).

Czy taki schemat połączeń jest poprawny?
R - wyłącznik różnicowy
S - nadprądowy


Z góry dzięki za pomoc
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1498246.html


Temat: Dyskusje OT- ochrona podstawowa, dodatkowa i RCD
Jeśli żadna oprawa nie ma podłączonej obudowy do przewodu PEN (używam tego oznaczenia, gdyż z rysunku wynika układ TN), to jak najbardziej światło przez różnicówkę.
Jeśli oprawy są łączone z PEN (tak powinno być przy świetlówkach, gdzie są duże upływności), to raczej należy podłączyć poza RCD starym systemem.
Nikogo nie namawiam, ale u siebie w domu zastosowałbym trzecie wyjście (nieprzepisowe) - odcięcie zacisku ochronnego na lampach i układ zasilany przez RCD.
Uzasadnienie: uziemianie opraw w mieszkaniu jest dla mnie głupotą, gdyż ryzyko porażenia zachodzi praktycznie tylko przy wymianie żarówki, gdy stoimy na stołku (rzadko kiedy barowym - metalowym), jedną ręką trzymamy żarówkę, a drugą - właśnie - przytrzymujemy żyrandol, żeby się nie kręcił. Im lepiej uziemimy tę rurkę żyrandola, tym skuteczniejsze ewentualne porażenie.
Jakaś piwniczna lampa nad hydroforem, warsztatem czy bojlerem to przypadek wymagający indywidualnego rozpatrzenia.

PS. Do Moda: zdaje się, że to do "Instalacji".

ZARAZ! RATUNKU! Bo teraz wygląda, jakbym to ja narysował ten schemat powyżej i chciał go realizować! Nie tak to było! Dzięki wszystkim, którzy mnie rozumieją! Ja żyrandoli nie umieszczam pod prysznicem! Zerowanie przewodem PEN chroni tylko w razie przebicia w odbiorniku (lampie), natomiast różnicówka (po niej oczywiście nie dysponujemy PE, tylko L i N) chroni całą instalację - w razie wbicia gwoździka w przewód pod tynkiem, zalania puszek przez sąsiada z góry i w wielu innych sytuacjach, które tylko życie potrafi wyreżyserować i w których zerowanie śrubki na obudowie lampy zdaje się psu na budę.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1526148.html


Temat: Trójfazowy przepływowy ogrzewacz wody 18 kW
Witam,
jak podłączyć przepływowy ogrzewacz wody 3-fazowy o mocy 18kW,do sieci TN-C? Czy można użyć wyłącznik różnicowo-prądowy?
Jeżeli można to proszę o schemat połączeń wyłącznika różnicowo-prądowego
3-fazowego w instalacji TN-C?W/g schematu producenta do podgrzewacza dochodzą 4 przewody/U,V,W,PE/nie ma miejsca na N.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1317604.html


Temat: Uziemienie TN-C-S poprzez podłączenie do piorunochronu
Po pierwsze nie ma potrzeby ani celu na uziemianie punktu rozdziału TN-C na TN-C-S. Podstawą prawną jest norma PN, weź kolego schemat z normy, to sie przekonasz, że nie ma tam jakiegokolwiek uziomu. Takie uziomy są w opracowaniach, ale to autorzy sobie prywatnie dorysowali. Zmieniając bezprawnie schemat z normy. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie oszustwo z ich strony - bo oni piszą, że to jest schemat z normy. A należało napisać, że to jest prywatny rysunek Pana B lub Pana M. Wtedy byłoby uczciwie.

W budynku wielorodzinnym wszystkie uziomy powinny być podłączone do GSU.
To co pisze w temacie kolega - jak chcemy być ściśli uziom = uziom, to nie jest obca instalacja np. odgromowa. Nie jest to także rura WK lub kaloryfer, z prostego powodu - że są połączone z GSU+PEN. Napięcie na nich będzie takie jak na GSU - niekoniecznie = ziemia. W przypadku asymetri w ZE na rurach będziemy mieli napięcie asymetrii wymuszone poprzez PEN, nie ziemię.
Zwracam na to uwagę, bo wielu kolegów myśli, że rura to ziemia bo wychodzi z ziemi,
a rura jest połączona z PEN.

To co pisze kol. kondensator z masą to są zagraniczne teorie. Instalacja w Polsce budynkach jest robiona zgodnie z projektem i z normami. I nic tam nie można dodawać, ani robić prywatnych połączeń.
Bronek
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1475519.html


Temat: Zabezpieczenie stanowiska elektronika
Witam !

Mam taki problem. Interesuje się elektroniką i czasami zdarza mi się zrobić zwarcie podczas pracy przy układzie. Wywala wtedy wszystkie wyłączniki nadprądowe, czyli 16A w domu i 20 w głównej rozdzielni (charakterystyka B). Postanowiłem zamontować w swoim pokoju wyłącznik nadprądowy 6A + RCD + lampka sygnalizująca obecność napięcia w sieci. Podłączenie wykonałem wg schematu poniżej.Instalacja typu: TN-C.
WYLACZNIK ROZNICOWOPRADOWY 25A 30mA
Zależy mi głównie na tym, aby zwarcie które zrobię u siebie w pokoju nie wpływało na resztę instalacji w domu. Chodzi o to, aby zabezpieczenia zadziałały tylko w moim pokoju. Rozdzielenie przewodu na L i PE dokonałem na wejściowym zasisku różnicówki


Gdy zrobię zwarcie nadal wywala wszystkie Eski (20,16,6) co jest dla mnie zrozumiałe. RCD natomiast w ogóle nie wybija podczas zwarcia. Przy naciśnięciu przycisku test prawidłowo rozłącza obwód.

Czy jest jakaś możliwość, aby założenie o którym pisałem powyżej zostało spełnione? Dodam, że wymiana wyłączników nadmiarowo prądowych na selektywne nie wchodzi w grę

Pozdrawiam Serdecznie !
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1547359.html


Temat: Brak uziemienia w instalacji elektrycznej domu
Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc, dowiedziałem się dużo ciekawych informacji, teraz już wiem jak wyglądają schematy instalacji elektrycznej w moim domu i jak to powinno wyglądać według standardów. Narazie zastosuję mostki w gniazdach, a z czasem gdy będzie mnie na to stać wymienię całą instalację na trzy żyłową.
Ważne, że wiem już co jest do czego i znam przynajmniej pobieżnie teorię

@Łukasz-O: mam TN-C, sprawdziłem, rozkręciłem gniazdka.

@bourn1984: jakby mnie było stać na takie cudeńka to wolałbym wymienić instalację na 3 żyłową niż to kupować dla każdego gniazdka, wyszło by taniej.

@kierbedz4: prawda, że szybko się uczę chciałbym nawet sam założyć te mostki, bo dzięki wam wiem już jak to zrobić, ale zawołam elektryka bo kable w gniazdkach są stare i w opłakanym stanie i szczerze mówiąc trochę się boję sam zakładać te mostki bo może mnie porazić prąd albo ukruszę żyłę i będzie większy kłopot

Jescze raz bardzo dziękuję wszystkim za pomoc
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1402135.html


Temat: Sprawdzenie schematu instalacji domowej
Witam!
Właśnie przebudowuję instalację elektryczną w domu i mam problem z podłączeniem ogranicznika przepięć.
Typ sieci wchodzącej do budynku TN-S natomiast w budynku TN-C-S.
Proszę o poprawienie schematu poniżej bądź wyjaśnienie co jest nie tak.
Licznik zabezpieczony bezpiecznikiem B63 zasila inny budynek więc on nie dotyczy problemu, tam instalacja na razie zostaje stara.
Z góry dziękuję.


Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1494243.html


Temat: Układ TN-C-S skąd wziąć przewód PE
Witam. Mam pewien problem. Otóż mieszkam w mieszkaniu gdzie jest instalacja TN-C. Do domu wchodzą cztery przewody ze słupa L1, L2, L3 oraz PEN. Teraz remontuje połowę domu i wymieniam instalację. Sprawa jest tego typu że chcę to zrobić w układzie TN-C-S i zastosować różnicówkę.

A więc tak. Główne zasilanie części remontowanej będzie przewodem L oraz PEN. Zamontowałem już skrzynkę i potrzebuję w niej przewodu PE. Poniżej załączam schemat jak chce połączyć kable w skrzynce i proszę o sprawdzenie tego. Wiem że szynę PE należy uziemić, ale brak jest możliwości tego wykonania, wiec pytam się was czy można tak zrobić i czy będzie to działać??


Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1513909.html


Temat: Zabezpieczenia do instalacji elektrycznej TN-C
kbt24 Dlaczego nowa instalacja ma być wykonana w układzie sieciowym TN-C


Czy schemat podany na rys. jest prawidłowy
Nie.

Może na gniazdka dać lepiej S typu C
Gdy widzę tak zadane pytanie osoby która zabiera się samodzielnie za instalację- to przysłowiowy nóż mi się otwiera w kieszeni.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1679096.html


Temat: Brak uziemienia, czy można to zmienić?
Szanowny kolego !
Z uziemieniem to nie jest tak prosto – to nie jest takie panaceum. Możesz podłączyć to uziemienie i nic się nie poprawi.
Trzeba dobrze wiedzieć o co chodzi.
Zacznijmy od uziomu. Powinien być to uziom indywidualny, nie jakaś rura lub element nie wiadomo z czym dalej połączony.
Trudno wiecej coś powiedzieć. bo należałoby obejrzeć schemat systemu połączeń. I typ sieci. Twoje informacje zawarte w poście są bardzo skąpe.
Jeżeli sieć zasilająca = gniazda są w TN-C, to na przewodach ochronnych będą spadki napięcia wynikające z prądu roboczego w instalacji rozdzielczej.
Zrealizowanie TN-C-S z pewnością zminimalizuje ten efekt.
Istotą byłoby zasilenie wszystkich urządzeń z jednego punktu.
W sieci TN-C przewody ochronne są połączone z siecią.
Na fragmentach sieci są spadki napięć od pradów roboczych. Spadki napięć będą się dodawać do sygnału. Stad brum.
Na czym polega uziom ? Na innym systemie zasilania. W urządzeniach z czułymi wejściami właśnie stosuje się TT. To daje galwaniczne odizolowanie przewodów PE od sieci. Należałoby zrobić oddzielny uziom 10Ω i zrealizować TT.
To powinno dać efekt braku przywleczonego potencjału, zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego.
Ochronę przed dotykiem pośrednim należy zrealizować z wykorzystaniem RCD, jako urządzenia ochronnego.
Bardzo często sprzęt posiada odrębne zaciski uziemiające.
Bronek
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1679938.html


Temat: Instalacja domowa na jednym piętrze
Witam czy zaprezentowany przezemnie schemat instalacji jest poprawny,dom jest zasilany z sieci TN-C,instalacja jest przeznaczona dla przeciętnego użytkownika,czyli w każdym pokoju ma byc telewizor,w kuchni lodówka +piekarnik,w łazience pralka.....Proszę o opinie

Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1537407.html


Temat: Ochronnik przeciwprzepięciowy w instalacji TN-C-S
Witam wszystkich
Planuję przy okazji remontu kompletną wymianę instalacji elektrycznej i już chyba rozwiązałem wszystkie problemy poza jednym. Czy mogę u siebie zamontować ochronnik przeciwprzepięciowy, instalacja wyglądała będzie tak zabawa zacznie się na klatce schodowej przed licznikiem tam biegną główne kable 3 fazy i zero albo PEN bo mam nadzieje ze jest to zero uziemione gdzieś bo w skrzynce tego nie ma (a moje pisma do spółdzielni jakoś nie mogą się doczekać odpowiedzi) . Tutaj do mieszkania poleci jedna faza i od razu przy głównych kablach rozdzielę PEN na PE i N i tak polecę już do licznika czyli jakieś 2m kabla chce wstawić 10mm i teraz czy mogę za licznikiem dodać owy ochronnik bo wszak prądy udarowe zostaną cofnięte do miejsca rozdziału w skrzynce jak sądzę ale czy nie spowoduje to że uszkodzę coś u sąsiadów albo wpadnie to w pętle albo taki ochronnik wcale nie będzie tutaj działać . Pytam bo wertowanie forów nie dało mi ostatecznej odpowiedzi.
Z góry dziękuję za wszelkie porady linki i schematy mówię od razu że odpisuje z opóźnieniem bo mam sporo pracy a czasu mało ale na pewno czytam wasze rady
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1457606.html


Temat: Czy podłączenie wg schematu jest prawidłowe?
Schemat sugeruje sieć TT, a kolega chce uziemić przewód neutralny- do niedopuszczalne! Należy wezwać elektryka który wykona to poprawnie (jeśli TT to nie będzie uziemiał N). Jeśli kolega chce zainstalować wyłącznik różnicowoprądowy w garażu, to należy zmodernizować- dostosować w/w instalację na instalację 5-o przewodową, bo jeśli na schemacie jest błąd i mamy do czynienia z siecią TN, to przewód PE można uziemić- ale dodatkowo potrzebny jest przewód PE w instalacji odbiorczej- garażu.


Regulamin p. 8.1, 14-> Kosz.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1534403.html


Temat: skasowano z tematu o numerze 1658791 mod Łukasz-O
Potrzebuje coś takiego jak w temacie. Nigdzie nie mogę znaleźć schematu jedno kreskowego instalacji jedno fazowej w systemie TNS zawierającego przepięciówkę.
Potrzebuję to na jutro do szkoły. Z góry dziękuję za pomoc

Zadań szkolnych nie rozwiązujemy. Regulamin pkt 14 i 15 => Kosz. [Łukasz]
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1658871.html


Temat: Uziemienie anteny - gdzie to podłączyć
" />tzn do PEN niby z teorii można to róznież podłączyć (ochronniki klasy B i C w sieciach TN-C można tak podłączać, nawet producenci zamieszczają stosowne schematy), ale gdy instalacja jest poprawnie wykonana, tzn PEN jest uziemiany jak najczęściej się da, a nie tylko na trafostacji i przyłączu u odbiorcy. Wtedy PEN ma trochę więcej niż 0V i mogą zacząć się problemy. A wyspę TT zawsze można zrobić jak sam piszesz, tylko nie do kaloryfera bo do tego on się nie nadaje. Jak już (ale dalej to będzie prowizorka) to łącz do głównego przyłącza CO, ale musisz tam poprowadzić to kablem.......
Źródło: trzepak.pl/viewtopic.php?t=21206


Temat: Projekt instalacji w mieszkaniu
Kolego retrofood ja już swoje napisałem i nie mam zamiaru się powtarzać.

Jeżeli kolega jest "aż takim" super specjalistą - to chylę czoła - jeśli to chciał kolega usłyszeć - ale wyraźnie napisałem, że się mogę z kolegą w jednej kwestii zgodzić - tak nie znam się na sieciach energetycznych! Dlatego też zwracam się z prośbą o pomoc a nie w walkę o obronę swojej dumy czy honoru.

Kolego retrofood - to nie były moje założenia tylko napisałem przykładowo z prośbą o ewentualne sprostowanie i informacją, że wszystkie dane będą dostępne w niedalekiej przyszłości (albo w tą środę, albo po świętach). A wtedy to już będę wszystko wiedział bez szanownego kolegi opinii.

Zabezpieczenie przed licznikiem jest prawdopodobnie na 25A, gdyż na liczniku jest napisane 25A/400V. Ale gdyby tak faktycznie było to będę wystosowywał pismo o zwiększenie mocy przyłączeniowej, gdyż z wstępnych obliczeń nie spełni ono moich wymagań.


Jaka jest maksymalna wielkość zabezpieczenia obwodu gniazd ogólnego przeznaczenia (3 x 2,5 mm2) ?

Z tego co wiem to maksymalne ciągłe możliwe obciążenie takiego przewodu to 18A (wtynkowego) i 24A w korytkach prowadzonych na ścianie. Ale wyraźnie zaznaczyłem, że połączenia od licznika do rozdzielni i również w rozdzielni będą wykonane przewodem (3 x 4 mm2). Poza tym każdy obwód gniazd ogólnego przeznaczenia będzie zabezpieczone wyłącznikiem nadprądowym 16A, więc chyba w takim przypadku nie ma zagrożenia dla przewodów (3 x 2,5 mm2). No chyba, że są jakieś branżowe kruczki, które mówią o ewentualnym zagrożeniu w takim przypadku owych przewodów...


A ja mam, choćby dlatego, że autor dzieli N na N i PE.

Ponieważ przerabiam instalacje TN-C na TN-C-S. Miejsce podziału będzie uziemione i połączone z połączeniami wyrównawczymi (czego nie ma na schemacie)
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1622905.html